Basketball

5th & 6th Grade Girls

Dover 1
Coach Scott Anderson
Jenna Anderson
Olivia Wesley
Cassidy Marsh
Karis Dankert
Ava Rayfield
Kiara Lovejoy
Kaya Tinney
Maren O’Connell

DATE OPPONENT TIME SITE
Dec. 8 Corinna 1230 FA
Dec. 8 Newport 345 FA
Dec. 15 Dexter noon FA
Dec. 15 Dover 2 300 FA
Dec. 21 Corinna 1100 Corinna
Dec. 21 Dover 2 245 FA
Dec. 29 Greenville 315 Greenville
Jan. 11 Newport 130 Newport
Jan. 18 Dexter 500 Dexter
Jan. 26 Dexter 900 FA
Jan. 26 Dover 2 1130 FA
Feb. 1 Greenville 1245 FA
Feb. 2 Newport 1030 Nokomis

Practices are Monday and Wednesday from 5:00 – 6:15

Dover 2
Coach Steve Boyd
Cheyenne Skomars
Sadie Avellar
Violette Bennett
Natalie Robinson
Alyssa Boyd
Miranda Poulin
Cheryl Chase
Madison Arno
Natalia Jacob

 

DATE OPPONENT TIME SITE
Dec. 8 Corinna 1000 FA
Dec. 8 Newport 145 FA
Dec. 15 Dexter 115 FA
Dec. 15 Dover 1 300 FA
Dec. 21 Greenville 100 FA
Dec. 21 Dover 1 245 FA
Dec. 29 Dexter 345 Dexter
Jan. 11 Corinna 1100 Corinna
Jan. 18 Newport 430 Newport
Jan. 19 Corinna 415 Greenville
Jan. 19 Greenville 515 Greenville
Jan. 26Jan. 26 Dover 1Dexter 11301245 FAFA
Jan. 26 Greenville 300 FA
 Feb. 2  Newport 1145 Nokomis

 

Practices are Wednesday from 5:45 to 7:00 and Friday from 5:10 to 6:30

3rd & 4th Grade Girls

Dover 1:  Coach Matt Spooner & Allison Champeon

Brooke Weston
Trinity Tozier
Kiya Cook
Annie Raynes
Ruby Rideout
Diana Voter
Meghan Spooner
Alicia London
Daisy Foster
Cheyenne Ewer
Lauren Martin

DATE OPPONENT TIME SITE
Dec. 7 Pirates 1 900 Guilford
Dec. 7 Dover 2 1130 Guilford
Dec. 14 Dexter 1015 Guilford
Dec. 21 Hartland 1000 FA
Dec. 28 Charleston 800 FA
Dec. 28 Etna Dixmont 1000 FA
Jan. 4 Pirates 2 1000 Guilford
Jan. 11 Pirates 2 1000 Guilford
Jan. 11 Charleston 1230 Guilford
Jan. 19 Dover 2 200 FA
Jan. 19 Dexter 400 FA
Jan. 25 Pirates 1 800 FA
Jan. 25 Hartland 1100 FA
Jan. 30 Charleston 600 Charleston
Feb. 1 Etna Dixmont 200 Etna

Practices are Monday & Wednesday 6:oopm

Dover 2:  Coach Seth Sands & Tom Sands

Alexis Cole
Olivia Goodine
Laci Hughes
Hannah Vail
Brooke Belote
Oriana Goodine
Aleshia Raymond
Justice Batchelder
Emily Harmon-Weeks
Makenzie Sands
Cadence Herrick

Dec. 7 Pirates 2 200 Guilford
Dec. 7 Dover 1 1130 Guilford
Dec. 14 Hartland 100 Hartland
Dec. 21 Pirates 1 900 FA
Dec. 21 Charleston 1100 FA
Dec. 28 Etna Dixmont 1215 FA
Jan. 4 Charleston 900 Charleston
Jan. 11 Etna Dixmont noon Dexter
Jan. 11 Hartland 345 Dexter
Jan. 19 Dover 1 200 FA
Jan. 25 Pirates 2 900 FA
Jan. 25 Dexter 100 FA
Jan. 26 Etna Dixmont 200 FA
Jan. 26 Hartland 415 FA
Feb. 1 Dexter 1115 Guilford
Feb. 1 Pirates 1 145 Guilford

Practices are Monday & Wednesday at 5:00pm

3rd & 4th Grade Boys

Dover 1:  Coach Todd Reed

Jacob Reed
Isaiah Arno
Adam Conner
Brayden Reier
Devin Henderson
Caden Crocker
Riley Inch
Lee Belote
Carter Merrill

DATE OPPONENT TIME SITE
Dec. 7 Etna Dixmont 2 215 Etna
Dec. 7 Pirates 2 300 Etna
Dec. 14 Pirates 1 1130 Guilford
Dec. 21 Hartland 1000 Hartland
Dec. 29 Dover 2 noon Dexter
Dec. 29 Dexter 2 500 Dexter
Jan. 4 Charleston 1000 FA
Jan. 12 Etna Dixmont 1 100 FA
Jan. 12 Milo 400 FA
Jan. 19 Dover 3 300 FA
Jan. 19 Corinth 1100 FA
Jan. 26 Greenville 1230 Greenville
Feb. 1 Dexter 1 noon Dexter

Practices: Tuesday & Thursday 6:00 – 7:00 @ Morton Avenue

Dover 2:  Coach Jeff Skomars 717-7549

Cameron Skomars
Josh Ossenfort
Cameron Chase
Jack Caruso
Gaige Beaudry
Jay Harmon
Cody Chambers
Anthony Harmon

DATE OPPONENT TIME SITE
Dec. 7 Charleston 1100 Charleston
Dec. 21 Pirates 1 1245 Guilford
Dec. 21 Dexter 2 430 Guilford
Dec. 29 Dover 1 noon Dexter
Dec. 29 Dexter 1 615 Dexter
Jan. 4 Greenville 900 FA
Jan. 4 Dover 3 100 FA
Jan. 12 Milo noon FA
Jan. 12 Etna Dixmont 1 300 FA
Jan. 19 Corinth 100 FA
Jan. 25 Hartland 100 Hartland
Feb.1 Pirates 2 900 Etna
Feb. 1 Etna Dixmont 2 1015 Etna

Practices: Tuesday and Thursday 5:00 – 6:00 @ Morton Avenue

Dover 3:  Tim Smith

Anthony Smith
Austin Seavey
Garrett Chase
Carter Pratt
Jackson Smith
Hunter Arno
Wyatt Rayfield
Alex Dulac

DATE OPPONENT TIME SITE
Dec. 8 Milo 200 Milo
Dec. 14 Dexter 1 345 Dexter
Dec. 14 Dexter 2 115 Dexter
Dec. 21 Pirates 1 900 Guilford
Dec. 21 Pirates 2 1130 Guilford
Jan. 4 Greenville 1100 FA
Jan. 4 Dover 2 100 FA
Jan. 12 Hartland 1100 FA
Jan. 19 Dover 1 300 FA
Jan. 19 Etna Dixmont 2 noon FA
Jan. 25 Etna Dixmont 1 1015 Etna
Jan. 25 Charleston 315 Etna
Feb. 1 Corinth 1145 FA

Practices:  Tuesday & Thursday @ PHEC from 5:00 to 6:15

 

5th & 6th Grade Boys

Dover 1:  Coach Matt Raynes

Jacob Raynes
Logan Martin
Sam Harmon-Weeks
Adam Dulac
Rico Ayala
Austin Gil
Zachary Warren
Lucas Ronco
John Avellar
Jediah Dean
Sam Robinson

DATE OPPONENT TIME SITE
Dec. 8 Dover 2 1115 FA
Dec. 8 Corinna 500 FA
Dec. 15 Corinth 115 Corinth
Dec. 21 Pirates 2 200 Etna
Dec. 28 Monson 900 FA
Jan. 11 Etna Dixmont 1230 Etna
Jan. 18 Newport 2 130 Newport
Jan. 18 Newport 1 300 Newport
Jan. 25 Hartland 1130 Hartland
Feb. 1 Dexter 800 FA
Feb. 1 Corinth 915 FA
Feb. 1 Pirates 1 200 FA
Feb. 2 Etna Dixmont 1145 Etna

Practices Tuesday and Thursday from 6:15 to 7:30 @ PHEC

 

Dover 2:  Coach Amy Guyotte

Carter Starbird
Caleb Crocker
Ethan Doore
Dylan Gray
Elijia Grinnell
Brandon Cookson
Bradley Whitten
Sam Clawson
Austin Jackson
Noah Lamb
A.J. Atkinson
Trevin Guyotte

DATE OPPONENT TIME SITE
Dec. 7 Newport 2 130 Newport
Dec. 8 Dover 1 1115 FA
Dec. 14 Hartland 1130 Hartland
Dec. 21 Pirates 1 1015 Guilford
Dec. 21 Dexter 315 Guilford
Jan. 4 Monson 1000 Monson
Jan.11 Newport 1 300 Newport
Jan. 18 Etna Deixmont 1100 Etna
Jan. 25 Corinna 215 Corinna
Feb. 1 Pirates 2 1030 FA
Feb. 1 Corinth 315 FA
Feb. 2 Newport 100 Nokomis

Practices Monday & Thursday from 6:00 to 7:15 in the small gym at SeDoMoCha.